[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره انجمن اخبار و رویدادها عضویت در انجمن ابر جستجو ثبت نام تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با پایگاه::
اخبار رویدادها::
عضویت در پایگاه::
بخش آموزش::
مراکز مرتبط::
برقراری ارتباط::
روش های کمک::
عضویت در انجمن ابر::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: ششمین روز از هفته سلامت روان ::
 | تاریخ ارسال: 1397/7/10 | 
برنامه اجرایی هفته سلامت روان
باستحضار میرساند که در هر روز از هفته سلامت، استادان و دستیاران دانشگاه علوم پزشکی ایران در غرفه حضور خواهند داشت 
و پس از پایان سخنرانی به پرسش های بازدیدکنندگان محترم پاسخ خواهند داد.
این برنامه طبق جدول زیر برگزار خواهد شد.


 
برنامه سخنرانی استادان دانشگاه علوم پزشکی ایران بمناسبت هفته جهانی سلامت روان
استاد دستیار موضوع توضیح روز تاریخ
دکتر شالبافان دکتر افتخاری
دکتر بصیر
نشاط اجتماعی در جوانان و سلامت روان افسردگی و خودکشی چهارشنبه 18 مهر
دکتر صدیق دکتر قرهی
دکتر شفیعی
تاب آوری در جوانان و سلامت روان سوء مصرف مواد پنج شنبه 19 مهر
همکاران انستیتو دکتر پرورش
دکتر بصیر
فضای مجازی و تاثیر آن بر جوانان اوتیسم شنبه 21 مهر
دکتر رسولیان دکتر قرهی
دکتر محمودی
نقش محیط های آموزشی بر سلامت روان جوانان اختلالات اضطرابی یکشنبه 22 مهر
دکتر هادی دکتر افتخاری
دکتر پرورش
خود مراقبتی و سلامت روان جوانان اختلال بیش فعالی 
کم توجهی
دوشنبه 23 مهر
دکتر جلالی دکتر شفیعی
دکتر محمودی
سبک زندگی سالم جوانان و سلامت روان اختلالات سوماتوفرم سه شنبه 24 مهر
قابل توجه: بازدیدکنندگان محترم سرای محله پاسداران روز جمعه تعطیل می باشد. 


اولین روز از هفته سلامت روان
مراسم سخنرانی در اولین روز از هفته سلامت روان با حضور آقای دکتر شالبافان، خانم دکتر قرهی، آقای دکتر محمودی، نماینده انجمن ارتقاء بهداشت روان (ابر) و همکاران  مرکز روزانه توانبخشی ابر در سرای محله پاسداران تهرانسر آغاز گردید.
در ابتدای مراسم آقای دکتر شالبافان ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین، به ضرورت برگزاری برنامه هایی از این دست حهت ارتباط مستقیم با مردم و شنیدن دغدغه های آنان و کمک به تغییر نگرش جامعه به بیماری روان تاکید نمودند.
در ادامه خانم دکتر قرهی در خصوص افسردگی صحبت نموده و آن را یکی از شایع ترین موارد مراجعه بیماران و با علل مختلف، ذکر کردند. ایشان در پاسخ به سوالات حاضرین نشانه های تشخیص افسردگی را بی علاقگی، پرخوابی یا بی خوابی، عدم تمایل به ارتباط، کاهش- مشاوره
- آشنایی با مرکز توانبخ وزن، بی توجهی به ظاهر خود و آرزوی مرگ در فرد، عنوان نمودند. در صورت بروز این علائم، مراجعه به روانپزشک و مداخله وی امری ضروریست.
سخنران بعدی مراسم، آقای دکتر محمودی در زمینه خودکشی و علل آن صحبت نمودند. ایشان در توضیح عوامل تاثیرگذار در خودکشی فرمودند: علل مختلفی از جمله افسردگی در اقدام به خودکشی موثرند. این افراد ناامیدند و کوچکترین نقص را نقصان کلی و منفی تلقی می کنند. بعنوان کمک به این افراد باید یاد بگیریم که با آرامش به سخنانشان گوش فرا داده و یدون قضاوت، رد یا تایید آن، به مشاوره با روانپزشک تشویق کنیم. 
روانپزشکان آموخته اند که چگونه با گوش کردن به سخنان بیماران، می توانند به آنان کمک کنند و در واقع در این زمینه صاحب نظرند.
این افراد می توانند با مداخله روانپزشک و با استفاده از دارو، نظم دادن به خواب، مطالعه، ورزش، رسیدگی به ظاهر خود و تمرکز بر نقاط مثبت وجودشان به درمان خود کمک کنند.
به نظر ایشان، نام گذاری 19 شهریور بعنوان "روز پیشگیری از خودکشی" نشان از اهمیت بسیار این موضوع دارد. 
در پایان مراسم آقای دکتر شالبافان ضمن تشکر از همکاری حاضرین در پرسش و پاسخ موضوعات ارائه شده و درخواست آنان، با معرفی کلینیک کریم در منطقه مذکور، مراجعه به کلینیک ها و بیمارستان های دواتی را بعنوان کمکی در درمان بیماران مفید و حتی ضروری قلمداد کردند. 
دومین روز از هفته سلامت روان
در دومین روز از هفته سلامت روان، مراسم با حضور آقای دکتر جمشیدزهی و خانم دکتر شفیعی بعنوان سخنرانان منتخب برگزار گردید. خانم دکتر شفیعی در ابتدا و بدرخواست حاضرین، بابت موضوع افسردگی صحبت نموده و به این مبحث پرداخته و سپس در ارتباط با موضوع اعتیاد به سخنرانی پرداختند. ایشان در سخنان خود اعتیاد را این چنین تعریف نمودند: هر نوع وابستگی جسمی، روانی و رفتاری ممکن است به اعتیاد بیانجامد.
عوامل زمینه ای مانند محیط، بیماری های روانی مانند افسردگی، اضطراب و نا امیدی می تواند باعث پناه بردن افراد به مواد اعتیاد آور شود با این تفکر که استفاده از این مواد سبب بهبود حال روحی و روانی آنان می گردد. در صورتی که نه تنها بهبودی نمی یابند بلکه با مصرف اینگونه مواد، مشکلات عدیده دیگری از جمله مشکلات اقتصادی، اجتماعی، خانوادگی و روانی بوجود می آورند.
ایشان خاطر نشان کردند که دو راه برای ترک مواد اعتیادآور وجود دارد:
1- ناگهانی: بستری شدن در کمپ ها که با سم زدایی از بدن بیمار، فقط از لحاظ جسمی بهبود می یابند ولی مشکلات روانی همچنان در فرد باقی می ماند.
2- تدریجی: با کمک روانپزشک و جایگزین کردن ماده ای مانند متادون به جای مواد اعتیادآور که علاوه بر بهبود جسمانی، با تشخیص و رفع علت اعتیاد بیمار، موجب سلامت روان وی نیز می گردد.
در این میان حمایت خانواده نقش مهمی در کم کردن بار روانی و درمان بیمار ایفاء می نماید. 
                                            سومین روز از هفته سلامت روان
مراسم سومین روز از هفته سلامت روان با سخنرانی بابت بیماری اوتیسم و با حضور خانم دکتر خادم الرضا، خانم دکتر قرهی و آقای دکتر جمشیدزهی آغاز گردید.
در ابتدا آقای دکتر جمشیدزهی در بیان اهمیت سلامت روان فرمودند: امروزه در کشورهای توسعه یافته، برای داشتن زندگی مناسب و با کیفیت، عموما هر فرد دارای یک روان شناس، وکیل، پزشک و مددکار مختص خود می باشد. به همین جهت در کشور ما نیز باید با ارزیابی سلامت روان، کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشیم.
خانم دکتر خادم الرضا فرمودند: بیماری اوتیسم یا درخودماندگی در دوره تکامل کودک اتفاق می افتدو در این دوره باید وجود نشانه های زیر همچون زنگ خطری برای والدین تلقی گردد: کودک از برقراری ارتباط درست کلامی و چشمی ناتوان است، قادر به داشتن تعامل بین خود با خانواده و دوستان نیست، برای بازی با سایر کودکان رغبتی ندارد، خودآزاری دارد، صداهای اطراف برایشان آزاردهنده بوده و سبب بی قراری آنان می گردد و قادر به همدلی با دیگران نیستند.
خانم دکتر قرهی توضیح دادند: در حال حاضر این بیماری دارای درمان قطعی نمی باشد و حتی با درمان، اثرات آن با طیف های مختلف در زندگی بیمار باقی می ماند. با شناخت بموقع بیماری و درمان مناسب می توان در بهبود سطح کیفی زندگی بیمار موثر بوده بطوری که وی بتواند از عهده انجام امور روزانه خود برآید.
طبق نظر پزشکان عوامل مختلفی در ایجاد بیماری اوتیسم دخیل هستند مانند: عوامل ژنتیکی که سی و دو درصد از علل این بیماری را شامل می شوند، استرس های دوران بارداری، چاقی مادر، دیابت و .....
نکته قابل توجه این که با مشاهده علائم، قبل از هر اقدامی باید آن را از لحاظ فیزیکی کنترل کرد.
خانم دکتر خادم الرضا یادآور شدند که 13 فروردین در تقویم سال شمسی "روز جهانی اوتیسم" نام گذاری شده و نماد رنگ این بیماری، رنگ آبی می باشد. 
چهارمین روز از هفته سلامت روان
چهارمین روز از هفته سلامت روان با همراهی خانم دکتر افتخاری، آقای دکتر محمودی و با سخنان سرکار خانم دکتر رسولیان آغاز گردید. در ابتدا خانم دکتر رسولیان مروری بر موضوعات مطرح شده در سه روز گذشته داشتند. ایشان هدف از برگزاری این برنامه را تعریف سواد سلامت روان عنوان نموده و گفتند: با افزایش سواد خود میتوانیم علل وجود مشکلات خود را تشخیص داده و در رفع آن ها کوشا باشیم.
آقای دکتر محمودی در مورد اضطراب و اختلالات ناشی از آن گفتند: اضطراب بیماری نیست و اکثر ما آن را تجربه کرده ایم ولی افزایش آن سبب ایجاد اختلالات اضطرابی گشته و مشکلات فراوانی فراهم     می آورد. اضطراب سبب ایجاد نگرانی و دلهره میشود و در انتها به بی قراری فرد منتهی می گردد. ایشان عوامل اضطراب را اینگونه ذکر کردند: مشکلات اجتماعی مانند وضعیت اقتصادی، عوامل ژنتیکی مانند وسواس، تجربه های دوران کودکی و .....
خانم دکتر رسولیان معتقد بودند که فرد باید خود را بشناسد و با پذیرش مشکل خود، سعی در رفع آن داشته، از جمله با مثبت اندیشی در ذهن خود تغییر فضا ایجاد نموده، با آرام سازی خویش مانند راه رفتن یا تنفس عمیق و ... منطقی اندیشیده و بهتر عمل کند. خانم دکتر رسولیان اعلام کردند که اضطراب خفیف نیاز به دارو ندارد و به کمک    تکنیک های آرام سازی که توسط روانپزشک ارائه می شود می توان آن را کنترل کرد ولی با تشدید اضطراب، فرد نیازمند مصرف دارو خواهد شد. بنظر ایشان بهتر است تا هر فرد، دو بار در سال نسبت به چک آپ روانی بامراجعه به پزشک خانواده یا روانپزشک اقدام نماید.
در ادامه خانم دکتر افتخاری در مورد موضوع مورد بحث اینطور گفتند: اضطراب حالت های مختلف دارد و با علائمی همراه است: علائم جسمی مانند بی قراری، احساس خفگی، تپش قلب یا .... و علائم ذهنی یا روانی مانند افکار منفی ایجاد شده در فرد از جمله تصادف، اتفاقات ناگوار مانند مرگ نزدیکان و ....
برای مقابله با اضطراب دو گونه می توان عمل کرد: آرام سازی جسمی مانند دوش گرفتن و آرام سازی ذهنی مانند یوگا و شنیدن موسیقی.
ایشان اختلالات اضطراب را اینگونه دسته بندی نمودند؛ 1- منتشر: این اضطراب در تمام طول روز ادامه دارد، 2- حملات هراس: مانند زمانی که فرد در محیط بسته و یا در جمع   قرار گرفته و دچار اضطراب می شود که معمولا با تعریق، تپش قلب، احساس خفگی و گزگز اعضاء بدن همراه است، 3- فوبیا (ترس): مانند ترس از ارتفاع، فضای بسته و حیوانات، 4- وسواس که به دو صورت فکری یا عملی رخ می دهد.
خانم دکتر رسولیان فرمودند که بیماری ها دو گونه اند: بیماری واگیردار مانند وبا، سل و .... که با درمان قطعی همراه است و بیماری غیرواگیر مانند افسردگی، بیماری قلبی، دیابت، فشار خون و... که فرد مستعد بیماریست اما مضطرب نمی گردد و بیماری وی قابل کنترل است ولی درمان قطعی ندارد.  
پنجمین روز از هفته سلامت روان
پنجمین روز از هفته سلامت روان با حضور خانم دکتر شفیعی، آقای دکتر پرورش و با سخنان خانم دکتر هادی، با موضوع بی توجهی - بیش فعالی آغاز گزدید.
ایشان ضمن خیر مقدم به حاضرین، در باره تشخیص و راه های درمان موضوع مورد بحث صحبت نمودند. ایشان گفتند: اصطلاحی که در پزشکی استفاده می کنند به اختصار ABHD است که ترجمه فارسی آن "اختلال بیش فعالی کم تمرکز" می شود.
امکان دارد کودکی فقط بیش فعالی داشته باشد، دارای کم تمرکزی بوده و یا هردو را داشته باشد. مطالعه رفتارهای کودک از جمله نحوه انجام تکالیف درسی و یا نقاشی توسط روانپزشک، در تشخیص نوع آن موثر است. گاهی رفتارهای کودک در محیط های مختلف متفاوت است مثلا در منزل مادربزرگ خود شیطنت بسیاری می کند ولی در منزل همان رفتار را ندارد، پس لزوما کودک بیش فعال نیست. اینگونه رفتارها را با تکنیک های روانپزشکی می توان تغییر داد.
نقص در ساختارهای مغز سبب می گردد تا کودک بیش فعال، خطرات پیش رو را پیش بینی نکند. این نقص گاهی سبب عدم امکان برنامه ریزی مانند درس خواندن و عدم برقراری ارتباط مناسب با اطرافیان مانند زمانی که بر اثر هیجانات بوجود آمده قادر به کنترل عصبانیت و خشم خود نمی گردد و همین امر باعث ایجاد خطر برای وی و دیگران  می گردد. 
در ادامه خانم دکتر شفیعی گفتند: کم توجهی - بیش فعالی اختلالی است که در سن کودکی مشاهده می گردد ولی می تواند تا بزرگسالی ادامه داشته باشد.این اختلال با ویژگی های زیر همراه است: 1- کاهش توجه یا بی توجهی، 2- پرتحرک شدن (بیش فعالی)، 3- حرکات تکانش گری یعنی بدون فکر کارهای خطرناک انجام می دهد، پس بهتر است کودک را نزد روانپزشک ببریم. ایشان در صد شیوع این بیماری را در کودکان مهدکودک و دبستانی، 5 تا 8 درصد اعلام نمدند که گاهی تا بزرگسالی هم ادامه دارد.
علائم این بیماری در سه دسته تقسیم بندی می گردد؛ 1- بی توجهی: یعنی کودک به جزئیات کار خود دقت نمی کند مانند عدم رنگ آمیزی کامل و درست نقاشی خود، 2- بیش فعالی (پرتحرکی): مثل زمانی که در هیچ محیطی، طولانی مدت آرام و ساکت نمی نشیند، 3- حرکات تکانش گری: بدون فکر کاری را انجام می دهد و به نتیجه خطرناکی آن نمی اندیشد. مهم ترین عامل بیش فعالی ژنتیکی می باشد.
یکی از راه های فرزند پروری درست، عدم تخصیص وسایلی از قبیل گوشی همراه، لب تاپ، تبلت و .... به کودک می باشد و در صورتی که برای مدت کوتاهی بخواهیم در اختیار وی قرار دهیم مقرراتی هم برایشان تعیین کنیم. 
آقای دکتر پرورش ضمن معرفی دو کتاب در زمینه فرزندپروری به نام های مادر کافی و چگونه با کودکم رفتار کنم برای حاضرین، بابت موضوع خودمراقبتی صحبت نمودند. ایشان خودمراقبتی را اینگونه توصیف کردند: خود مراقبتی یعنی شخصی از سلامت جسمی، روانی، شغلی و فردی خود با تکیه بر دانش خویش محافظت نماید. لازمه ی داشتن سلامت روان، درک لزوم درمان بیماری هاست. هر فرد به روش های زیر می تواند از خود مراقبت نماید: مدیریت استرس، پذیرش ناتوانی های خود، کلاس های آرامش ذهن مانند یوگا، ورزش که مانع پوکی استخوان بخصوص در خانم ها می گردد، کنترل بیماری های خود، معاشرت با افراد مورد علاقه، زمانی را برای سرگرمی خود قرار دادن، تحمل فشارهای روانی تا اندازه ای که سبب خودآزاری نگردد، تشویق و تشکر به مناسبت کارهای مفیدخود، بهبود رابطه با اعضای خانواده خصوصا همسر، صحبت کردن با افراد شاد و مثبت اندیش، خواب مطلوب و کافی، مدیریت و تقسیم وظایف بین اعضای خانواده، درخواست کمک از دیگران در مواقع لازم و گذاشتن قوانین برای هرچه بهتر اداره کردن زندگی خود.
پافشاری بر قوانین وضع شده و عدم شکستن آن ها در هر شرایطی، سبب تحصیل نتیجه مطلوب می گردد. 


 
ششمین روز از هفته سلامت روان
ششمین و آخرین روز از هفته سلامت روان با حضور آقای دکتر جلالی، آقای دکتر محمودی و خانم دکتر افتخاری با موضوع "بیماری روان تنی" آغاز گردید.
در ابتدا خانم دکتر افتخاری اینگونه عنوان نمودند که جسم و روان هر فرد به هم پیوسته و بر هم تاثیرگذا. وقتی در بررسی مشکلات بیمار علائم جسمی مشاهده  نمی گردد، پزشک نسبت به بررسی علائم روانی اقدام نموده و احتمال وجود مشکل عصبی می دهد. هر گاه مشکل جسمی با مشکل روانی همراه گردد مانند وقتی که شخصی دچار بیماری قلبی بوده و بیماری افسردگی نیز دارد، همزمانی این دو بیماری، عاملی برای کاهش عمر می گردد. عامل مهم ایجاد بیماری استرس و عصبی، عدم بیان احساسات و ناراحتی خود است. سکوت در مقابل عمل خشونت آمیز و یا بی تفاوتی در مقابل انجام رفتار اشتباه دیگران، سبب آموزش غلط عدم بیان احساسات به فرزند است. استرس سبب می شود تا از ابراز احساسات خود ناتوان شده و مسبب ایجاد مشکل روانی گشته و حتی بر سلامت جسم خود تاثیر نامطلوب بگذاریم. 
بیماری روان انواع گوناگون دارد: 1- خود بیمار انگاری: فرد مدام در جستجوی یافتن بیماری مهلکی در خود می باشد، 2- داشتن علائم عصبی: عدم صحبت و بیان احساسات نزد دیگران، سبب بروز علائم عصبی می گردد، 3- جلب توجه: فرد با تظاهر به بیمار بودن سعی در جلب توجه و نظر سایرین دارد.
در ادامه آقای دکتر جلالی فرمودند: مهمترین نکته ای که باید به آن توجه کرد این تصور است که، بیماری اعصاب و روان از بیماری جسمی جداست؛ در صورتیکه رابطه بین روان و جسم بسیار به هم نزدیک است و از هم تاثیرپذیرند. بطور مثال: زمانی که فردی مشکل عصبی دارد مانند افسردگی، تاثیری مانند بی خوابی بر جسم وی می گذارد.
در پاسخ به سوال یکی از حاضرین مبنی بر مضر بودن مصرف مداوم دارو فرمودند: بله مصرف دارو عوارض دارد ولی ضرر ترشحاتی که در اثر استرس در بدن ایجاد می شود بسیار بیشتر از عوارض دارو می باشد. ایشان فرمودند: پس ما باید بتوانیم احساسات خود را بشناسیم و آن را بیان کنیم زیرا صحبت کردن با دیگران، سبب کاهش بار روانی بر شخص می گردد. یکی از روش های مهم در فرزندپروری این است؛ به کودک آموزش دهیم که احساسات خود را بشناسد تا بتواند آن را بیان کند.زیرا اگر نتوانیم احساسات و ناراحتی خود را بیان کنیم سبب بروز بیماری روانی یا جسمی در خود می گردیم. عاملی که نشان از بروز مشکلات عصبی می باشد، احساس سخت بودن زندگی در فرد است. برای تشخیص و حل این مشکل بهتر است که به روانپزشک مراجعه شود. 
ایشان در مورد افسردگی فرمودند: مهمترین عامل ایجاد افسردگی، عامل ژنتیکی می باشد ولی یکی از علائمی که ممکن است به اشتباه بیماری افسردگی شناخته شود،   کم کاری تیروئید است.
 سپس آقای دکتر محمودی در ادامه بحث گفتند: اختلالی هست که در روانپزشکی به آن بدریخت انگاری گفته می شود. در این اختلال گاهی برداشت ما از آنچه که دیده یا شنیده ایم اشتباه بوده است. تجربه حسی انسان مانند دیدن و شنیدن ممکن است گاهی خطا کند و بهتر است در تصمیمات خود به آن توجه کنیم.
ایشان گفتند: توجه بیش از حد به ظاهر، یکی از علائم تعارض روانی است که زندگی روزمره شخص را مختل می نماید و در صرف وقت، هزینه، ورود تنش ، عدم اعتماد به نفس و انجام امور زندگی تاثیرگذار است. اشخاصی که صرفا به یک مشکل خود، توجه خاص و مداوم دارند؛ نشان از عدم وجود دید وسیع در آنان می باشد.
ایشان گفتند: نشانه هایی که وجود آنان، ارزیابی فرد را می طلبد و ما به آن علائم هشدار می گوییم: تکرار توجه به یک موضوع خاص توسط فرد، پنهان شدن از جمع، اضطراب و دلشوره، افت تحصیلی و ....می باشند. در مورد نحوه مواجه شدن با موارد فوق گفتند: مهمترین و ابتدایی ترین کار، تشویق فرد به مراجعه به پزشک خصوصا روانپزشک، در مورد سایر مسائل با وی گفتگو کردن، گوش فرا دادن به صحبت های وی بدون قضاوت و اظهار نظر، استفاده از تکنیک های روان درمانی با مشورت پزشک و حتی، در صورتیکه وی از مراجعه به روانپزشک ابا دارد، ما به روانپزشک مراجعه نموده و از وی بعنوان یک فرد متخصص راهنمایی بگیریم. ایشان به خودداری از انجام کارهای زیر نیز هشدار دادند: سرزنش کردن، تشویق به انجام کارهای بیهوده و بیمورد مانند مراجعه به دعانویس، پیشنهاد مصرف داروهای ناشناخته گیاهی، دادن مشاوره های پزشکی بدون کسب تخصص در این زمینه، توجه بیش از اندازه به مشکل وی و عدم تکرار تفکرات خود در باره آن یعنی" کنترل احساسات".
آقای دکتر جلالی در پایان جلسه و در پاسخ به سوال حاضرین در مورد افسردگی، عوامل اجتماعی را در ایجاد افسردگی غیر روانپزشکی بسیار تاثیر گذار دیده و مشاوره روانپزشکی را در رفع آن موثر دانستند.    

  
   
             

 
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 3011 بار   |   دفعات چاپ: 531 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
انجمن ارتقاء بهداشت روان ( ابر) Association of Mental Health Promotion
Persian site map - English site map - Created in 0.03 seconds with 41 queries by YEKTAWEB 4331